Warsztaty zoologiczne z żywymi gadami w naszym przedszkolu

W dniu 18 października 2024r. naszą szkołę i przedszkole odwiedzili niezwykli goście. Były to GADY – niezwykłe okazy węży, które pan Krzysztof z Agencji Klaps-Art. przywiózł do nas aż z Krakowa. Gady pochodzą z jego własnej hodowli. Agencja Impresaryjno-Artystyczna Klaps-Art od ponad 19 lat z sukcesem prowadzi cykl spotkań edukacyjnych z przyrodą z udziałem gadów, płazów i owadów. Doskonale przygotowane programy edukacyjne prezentowane są przez pedagogów i wykwalifikowanych specjalistów, którzy uczą, a zarazem bawią dzieciaki na każdym szczeblu szkolnictwa. Spotkanie z żywymi zwierzętami to doskonała forma zoo-terapii, która pozwala na poszerzenie wiedzy, rozwijanie zainteresowań, ale także na przełamywanie barier lękowych i obalanie istniejących w społeczeństwie mitów.
Podczas zajęć edukacyjnych w szkole edukatorzy poruszają tematy fizjologii, systematyki oraz morfologii prezentowanych gatunków zwierząt. Wiedza merytoryczna przekazywana przez prowadzącego pokrywa się z treściami zawartymi w ogólnopolskim programie nauczania. W zależności od szczebla edukacji przedstawiane informacje są rozszerzane i wzbogacane o ciekawostki, które obrazuje prezentacja żywych okazów zwierząt. Poruszane są także tematy proekologiczne, gdyż mowa jest o zagrożonych gatunkach i o tym jak chronić przyrodę. Na naszych warsztatach były węże pytony (pyton siatkowany, pyton tygrysi, pyton albinos) oraz boa tęczowy i boa madagaskarski. Każdy z nich miał swoje imię, np.: Julian, Marlenka, Tosia, Wituś. Dzieci sprawdziły, że węże są suche i dosyć ciepłe w dotyku. Każdy mógł dotknąć i pogłaskać węża. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające.